Кофеїн. “За” і “Проти” – шкода чи користь

Кофеїн міститься в тій чи іншій кількості більше ніж у ста рослинах, однак лише у плодах кави, какао, горіха коли та листях чаю його багато. На вміст кофеїну в чашці кави впливає кілька чинників:

  • Ступінь прожарювання зерна: більш прожаренние (темніші) зерна, наприклад, як для еспрессо, дають менше кофеїну;
  • Сорт кави: у зернах робусти кофеїну більше, ніж у зернах арабіки;
  • Спосіб приготування кави: чим менше контакт кави з водою, тим менше кофеїну, тому чашка еспрессо, яка готується 28 секунд, всупереч загальним стереотипам містить менше кофеїну.

Варто пам’ятати, що кофеїн майже не впливає на смак кави, тому пов’язувати гіркоту кави з наявністю в ній кофеїну – омана. Гірка кава – зовсім не означає міцна, і навпаки – міцна не означає гірка! Присмаку гіркоти надають напою складні органічні речовини – таніни. Для їх нейтралізації в каву додають молоко, або вершки, вони пов’язують таніни, і напій втрачає гіркоту. Кофеїн вважається помірним стимулятором, що через відділи головного мозку впливає на центральну нервову систему.

Кава не тільки бадьорить людину, а і допомагає подолати сонливість. Вона сприяє підвищенню трудової активності. Алкалоїд кофеїну покращує швидкість реакції, сприяє концентрації уваги.

Збуджуючи серцевий м’яз, кофеїн підсилює крововилив серця, прискорює дихання і обмін речовин у всьому організмі. Він сприяє розширенню кровоносних судин, покращуючи таким чином кровопостачання до всіх органів. У той же час судини мозку, навпаки, звужуються, що сприяє короткочасному підвищенню кров’яного тиску.

З 1958 року кава знаходиться в списку напоїв і продуктів, визначених Всесвітньою організацією охорони здоров’я безпечними для здоров’я людини. Кофеїн повністю виводиться із організму. Здорова доросла людина може спокійно випивати в день 2-3 чашки кави (це навіть вважається терапевтичною дозою для здорової людини).

Вміст кофеїну в продуктах харчування.

Продукт харчування Вміст кофеїну (мг)
Банка кока-коли 30
Чашка чаю 30 – 50
Гіркий шоколад (100г) 20-200
Таблетка від головного болю із вмістом кофеїну 25-100
Чашка кави еспрессо (60мл) 40-100
Чашка кави з кавомашини (150мл) 50-175
Чашка кави арабіка (150мл) 50-120
Чашка кави робуста (150мл) 100-250
Цікаве про каву